Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Centrum Kultury ZAMEK, pomimo ograniczeń wynikających z zabytkowego charakteru gmachu, stara się zrobić wszystko, by był on jak najbardziej dostępny dla osób
z niepełnosprawnościami. W razie problemów pracownicy Zamku służą pomocą.

Wejście dla osób poruszających się na wózkach jest jednocześnie wejściem do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (od strony parkingu przed Centrum Kultury ZAMEK, wejście oznaczone jest charakterystycznymi dużymi cyframi 1956).

Tam można skorzystać z windy, która jest specjalnie dostosowana do potrzeb osób, poruszających się na wózkach, a także dla wózków dziecięcych. Winda dojeżdża do poziomu 0 (poziom Holu Wielkiego z szatnią i Tubą, gdzie znajdują się kasy i punkt informacyjny).

W środku windy znajduje się instrukcja obsługi, jak z niej skorzystać. Maksymalne obciążenie windy wynosi 400 kg. Korzystanie z windy nie wymaga obecności pracownika Zamku. Po opuszczeniu windy kierunek drogi wskażą kontrastowe oznaczenia na drzwiach.

Aby dostać się na wyższe piętra należy skorzystać ze specjalnej platformy, dostosowanej do wózków, która znajduje się w Holu Głównym, przy schodach prowadzących na półpiętro. Pomocy udzieli pracownik ochrony, który wskaże jak właściwie umieścić wózek na platformie. Zadba również o bezpieczeństwo przejazdu. Pracownika ochrony można wezwać za pośrednictwem zamkowej kasy (znajduje się w czerwonej tubie) lub bezpośrednio pod numerem telefonu: 61 64 65 221. Udźwig platformy wynosi 225 kg. Druga platforma znajduje na półpiętrze, jej udźwig wynosi 300 kg. Korzystanie z tej platformy nie wymaga obecności pracownika Zamku.

Na wyższe piętro dojeżdża się windą. Dwie windy znajdują się w części historycznej. Aby
z nich skorzystać należy kierować się ze schodów na lewą stronę. Trzecia, przeszklona winda znajduje się na półpiętrze, naprzeciwko platformy dla wózków. Jest nowoczesna, jasna
i przestronna. Przyciski w windzie są odpowiednio oznaczone. Szerokość wszystkich wind wynosi 90 cm.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się w Holu Wielkim (poziom 0, po lewej stronie), przy Scenie Nowej (poziom +3), a w części zachodniej (historycznej) – na parterze oraz na II piętrze.

Nowa część Zamku, której przebudowa odbyła się w latach 2010-2012, to nowoczesna i przyjazna przestrzeń. Na parterze, w czerwonej tubie, znajduje się kasa oraz punkt informacyjny. Tu można pobrać ulotki i mapki TU JESTEŚ, zakupić bilety na wydarzenia albo nabyć zamkowe pamiątki i gadżety towarzyszące wystawie.

Na poziomie +1 znajduje się Sala Wystaw, zamkowe Kino Pałacowe oraz Sala Wielka ‒miejsce koncertów, spotkań i spektakli.

W Sali Wielkiej istniej możliwość zbudowania podestu dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Prosimy o kontakt najpóźniej dwa dni przed datą koncertu, tak byśmy mieli czas przygotować specjalną platformę, gdzie osoba z niepełnosprawnością może przebywać wraz z osobą towarzyszącą.

Wstęp dla osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnościami jest bezpłatny na wszystkie wydarzenia.

W ochronie dostępny jest również wózek, który można wypożyczyć na czas pobytu w Zamku.

Do Zamku można również wchodzić z psem przewodnikiem.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z punktem informacyjnym Zamku pod numerem telefonu: 61 64 65 272 lub mailowo: informacja@ckzamek.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką „Też tutaj jestem”, zrealizowaną przez Fundację Mili Ludzie, po warsztatach z przedstawicielami wielkopolskich instytucji kultury w 2017 roku.

ulotka też tutaj jestem