Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Aspromonte

Położone w malowniczym kalabryjskim Aspromonte niewielkie miasteczko Africo to miejsce, gdzie czas  się zatrzymał. Pozbawione elektryczności i drogi, która łączyłaby je z większymi ośrodkami, skazane jest na izolację. Porządek życia wyznacza tu natura oraz jasne zasady, którymi kieruje się na co dzień lokalna społeczność.   

Ma to jednak i złe strony, gdyż w Africo wszystko pozostaje w stanie zawieszenia, co wzmaga jedynie frustrację mieszkańców. Czarę goryczy przelewa tragiczna śmierć kobiety w trakcie porodu, gdyż z powodu braku drogi lekarz nie zdążył na czas. Poirytowani mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i wybudować ją własnymi siłami. Szansą na socjalizację zapomnianego Africo będzie też przybycie nowej, postępowej nauczycielki. Jej nowoczesny sposób bycia i nieprzeciętna uroda powodują spore zamieszanie i wzburzenie.

Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w niewielkim kalabryjskim miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: „Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy.         

W rolach głównych występują Valeria Bruni Tedeschi („Zwariować ze szczęścia”) oraz Marcello Fonte („Dogman”).


ASPROMONTE, reż. Mimmo Calopresti, Włochy, 2019, 89'

Mimmo Calopresti – włoski reżyser, scenarzysta, aktor i producent. Urodził się w 1955 roku w niewielkim miasteczku Polistena w Kalabrii. Za młodu imał się różnych dorywczych prac i  studiował na Uniwersytecie Turyńskim. Kinem na dobre zainteresował się w latach 80. Zaczynał od dokumentów, ale uznanie przyniósł mu fabularny debiut z 1995 roku „La seconda volta”. W filmie zakwalifikowanym na festiwal w Cannes i uhonorowanym nominacją do Złotego Globu obok Nanniego Morettiego zagrała jedna z jego ulubionych aktorek – Valeria Bruni Tedeschi. Pozycję utalentowanego twórcy ugruntował kolejny film „La parola emore esiste”. Jednocześnie Calopresti nie zrezygnował z uprawiania kina dokumentalnego. Jest też cenionym pedagogiem.

Kup bilet BILET

Data
Kategorie
Uczestnicy
Ładowanie