Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Kino Psychologiczne: \Kieł

Prelekcję i dyskusję poprowadzą Anna Przygodzka-Gacek i   Agnieszka Wróblewska.


"Kieł" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i szokujących obrazów ostatnich lat. Podczas ogląda-nia na usta cisną się słowa „nieee, to się nie dzieje ..., to niemożliwe …, tak nie można”.
Film opowiada o z pozoru idealnej i szczęśliwej inteligenckiej rodzinie, mieszkającej na obrzeżach miasta, w pięknym, wyposażonym we wszelkie udogodnienia, domu z basenem, który jednak odgro-dzony jest od świata wysokim murem. Rodzice wychowują swoje dzieci w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego tak, że w chwili rozpoczęcia filmu dzieci nigdy nie opuściły terenu położonej na odludziu posiadłości a otaczający świat znają jedynie z opowieści rodziców. 
    
Z jednej strony bogaci, inteligentni obyci z wysoką kulturą rodzice i ich dzieci, można by rzec raj, z drugiej natomiast terror, tresura, zastraszanie, odrywanie słów od ich znaczeń, wymyślanie fikcyjnych wrogów, odgradzanie od świata, bezmyślne karanie – przemoc fizyczna i psychiczna. A wszystko perfekcyjnie zaplanowane od najdrobniejszych szczegółów.
 
Pytanie jakie można sobie zadać to: „co by się stało gdyby jacyś rodzice, aby ochronić dzieci przed wszechobecnym złem, postanowili je wychowywać w całkowitej izolacji od świata? Jak wyglądałoby życie takiej rodziny, jakich środków musieliby użyć do osiągnięcia całkowitej kontroli nad swoim potomstwem, do czego musieliby się posunąć, by osiągnąć swój cel  i nade wszystko jak ta stworzona sztucznie, dramatyczna rzeczywistość ukształtowałaby osobowości takich dzieci?”. 
Tytuł oryginalny: Kynodontas
 
reż. Yorgos Lanthimos, Grecja, 2009, 94’
 
Występują: Christos Stergioglou, Michelle Valley, Aggeliki Papoulia
 
Film w języku greckim z polskimi napisami.
Kynodontas
 
reż. Yorgos Lanthimos, Grecja, 2009, 94’
 
Występują: Christos Stergioglou, Michelle Valley, Aggeliki Papoulia
 
Film w języku greckim z polskimi napisami.


Anna Przygodzka-Gacek
Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, trener umiejętności psychospołecznych, coach ICC, kierownik HR, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej „Pomarańczowe Ja”.

Absolwentka psychologii, specjalizacji klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozwój zawodowy kontynuowała szkoląc się w terapii Gestalt, warsztacie pracy z grupą, uzyskując międzynarodowy certyfikat 101 z Analizy Transakcyjnej oraz realizując 4-letnie kształcenie w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej. 
Swoje doświadczenie w roli psychologa i psychoterapeuty zdobywała m. in. w interwencji kryzysowej, domu pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, poradni zdrowia psychicznego i szpitalu psychiatrycznym. Od ponad 10 lat aktywnie prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną dla osób dorosłych, młodzieży oraz par. Pracuje także jako trener umiejętności psychospołecznych, coach oraz kierownik HR. 

Agnieszka Wróblewska
socjoterapeuta i psychoterapeuta po szkole psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego i studentka psychologii Uniwersytetu SWPS (specjalność kliniczna). Na co dzień pracuje z rodzinami zastępczymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej prowadząc grupę wsparcia z elementami psychoedukacji dla rodzin zastępczych i adopcyjnych. Ponadto, prowadzi terapię adolescentów, osób dorosłych i par w Ośrodku Pomocy Psychologicznej Pomarańczowe Ja oraz w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Signum Caritatis. Doświadczenie zdobywała m.in. w Klinice Psychiatrii Dorosłych Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Specjalistycznej Poradni Rodzinnej oraz w placówkach opiekuńczo - wychowawczych dla dzieci i młodzieży: Dom Młodzieży im. św. Dominika Savio oraz Dom Młodzieży im. bł. Laury Vicuni a także jako wolontariusz w fundacji na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.    

Bilety: 13 zł


Kup bilet BILET
Zwiastun:

POKAZY W RAMCH CYKLU

Data
Kategorie
Uczestnicy
Ładowanie

WSPÓŁPRACA