Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Nieposłuszne

Laureatka Oscara Rachel Weisz i nominowana do Oscara Rachel McAdams w przejmującej i pełnej napięcia opowieści o zakazanej miłości. Film Sebastiána Lelio, nagrodzonego w tym roku Oscarem za Fantastyczną kobietę.


Ronit mieszka w Nowym Jorku, jest wziętą fotografką i obraca się w artystycznych kręgach. Nagła wieść o śmierci ojca sprowadza ją do rodzinnego Londynu i ortodoksyjnej, żydowskiej społeczności, która kiedyś była jej domem, ale z której jako nastolatka została wygnana z powodu niemoralnego zachowania. Wspomnienia tamtych wydarzeń wracają, kiedy Ronit spotyka na miejscu swoją pierwszą miłość. Esti, kiedyś równie niepokorna, co Ronit, dziś jest nauczycielką i przykładną żoną rabina. Okazuje się jednak, że mimo czasu, jaki upłynął, dawna namiętność nie wygasła, a uczucia kobiet nie straciły nic ze swojej siły. Tym razem Ronit i Esti – wbrew wszystkim zasadom – postanowią zawalczyć o swoją miłość.


Choć „Nieposłuszne” to pierwszy anglojęzyczny film Sebastiána Lelio zrealizowany z gwiazdorską obsadą, to nagrodzony Oscarem za „Fantastyczną kobietę”, Chilijczyk  ma już na koncie długą listę międzynarodowych wyróżnień (m.in. nagrodę w Locarno za „Rok tygrysa” i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki za „Glorię”). Scenariusz „Nieposłusznych” powstał we współpracy z Rebeccą Lenkiewicz, nagrodzoną Oscarem za swoją pracę przy „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, w rolach głównych zobaczymy zaś Rachel Weisz (laureatkę Oscara za „Wiernego ogrodnika”, znaną m.in. z filmów „Lobster” i „Młodość”) oraz Rachel McAdams (gwiazdę filmów „Pamiętnik”, „Spotlight”, a także serialu „Detektyw”). Subtelność i zmysłowość, ale też odwaga i bezkompromisowość „Nieposłusznych” zachwyciła krytyków, którzy porównują film do „Życia Adeli” Abdellatifa Kechiche’a czy „Carol” Todda Haynesa.


PRASA O FILMIE


Cudownie zmysłowy i prowokujący

Barry Hertz, The Globe and Mail


Pełna napięcia opowieść o zakazanej miłości

David Edelstein, Vulture


Ten film nie da wam spokoju

David Rooney, The Hollywood Reporter


Lelio powraca z kolejnym poruszającym portretem ludzi, którzy zrobią wszystko, żeby pozostać wiernymi sobie.

Allison Shoemaker, The Consequence of the Sound


Weisz i McAdams wzbijają się na wyżyny swoich umiejętności: sprawiają, że wyczuwamy każdy ich nerw.

Peter Travers, Rolling Stone


Imponująca i przejmująca historia miłosna

Peter Bradshaw, The Guardian


Język: angielski z polskimi napisami

NIEPOSŁUSZNE, reż. Sebastián Lelio, Irlandia, USA, Wielka Brytania, 2017, 114'

Kup bilet BILET
Zwiastun
GRAMY OD 3.08

POKAZY FILMU

Data
Kategorie
Uczestnicy
Ładowanie