ADAPTACJE. DALEKO OD ORYGINAŁU \Kosmos
Adaptacja ostatniej powieści Witolda Gombrowicza, „Kosmos” okazała się też, niestety, ostatnim filmem zrealizowanym przez Andrzeja Żuławskiego – słynnego, kontrowersyjnego reżysera pracującego w Polsce i we Francji, twórcę m.in. „Trzeciej części nocy”, „Opętania” i ekranizacji opery „Borys Godunow”. Zrealizowany w 2015 r. „Kosmos” zaskoczył widzów lekkością i humorem, a więc cechami, które nie były to kojarzone z gwałtownym, mrocznym kinem Żuławskiego. Reżyser przeniósł akcję surrealistyczno-groteskowej książki Gombrowicza z przedwojennej Polski, z Zakopanego do współczesnej Portugalii (film jest francusko-portugalską koprodukcją). To tutaj dwóch młodych ludzi – Witold, który oblał egzaminy na studiach prawniczych i Fuchs, związany z paryską branżą mody – trafia do pensjonatu państwa Woytis, którym wstrząsa seria „niesamowitych wydarzeń”.
Żuławski nasycił swój film mnóstwem odniesień i aluzji zarówno do własnych dzieł, jak i do innych tytułów z klasyki światowego kina. W jego interpretacji „Kosmos” staje się więc przede wszystkim opowieścią o sztuce i kinie, przewrotną zabawą z filmowymi iluzjami i konwencjami, grą o prawdę, która nieustannie się nam wymyka, a której, mimo to, od stuleci wciąż szukamy w sztuce.
W cyklu „Daleko od oryginału” pokazujemy filmy, które wychodzą od tego, co zapisane w powieściach czy opowiadaniach, ale idą w swoją stronę. Przenoszą wymyślone przez pisarzy fabuły w zupełnie inne czasy i miejsca lub jedynie inspirują się dziełem literackim, by przekazać własną historię. W niektórych przypadkach widz może nawet nie zdawać sobie sprawy, że u źródeł filmowej opowieści znajduje się książka.
reż. Andrzej Żuławski, Francja, Portugalia, 2015, 103'
Prelekcja: Bartosz Żurawiecki
Bilety: 11 zł