ZAMEK Culture Centre

- homepage

Dyskusyjny Klub Filmowy ZAMEK

WRZESIEŃ - POLAK POLAKOWI WILKIEM

Internetowe powiedzenie głosi, że „kto w Polsce mieszka, ten się w cyrku nie śmieje”. Wiele osób dzieli nasze państwo na części A i B, a przekazy medialne sugerują, że te dwie grupy nie potrafią się (już) dogadać. Coś w tym musi być, bo nawet nasze komedie, nawet jeśli śmieszne, co przecież nie jest wcale oczywiste, często podszyte są gorzką refleksją, która sprawia, że śmiech nam grzęźnie w gardle. 

Na wrześniowym DKFie spojrzymy więc na Polskę i Polaków oczami filmowców. Pokażemy nie tylko filmy nowe, ale też „Dzień świra” z początku wieku czy „Dom zły”, który ma już 12 lat. Sprawdzimy czy filmowe portrety Polaków zmieniały się na przestrzeni lat i zastanowimy się, czy potrafimy się jeszcze pięknie różnić.


29.09. ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW

reż. Jan P. Matuszyński, Polska 2021, 162'


PAŹDZIERNIK - MY KONTRA ONI

W październiku kontynuujemy temat konfliktów, tym razem poszerzając perspektywę. Weźmiemy na tapet trzy filmy, w których starcia między klasami społecznymi czy grupami etnicznymi są głównym tematem.


6.10. SNOWPIERCER. ARKA PRZYSZŁOŚCI

reż. Bong Joon Ho, Czechy, Francja, USA, Korea Południowa, 2013, 126'


13.10. NOWY PORZĄDEK (przedpremiera)

reż. Michel Franco, Francja, Meksyk, 2020, 88'


27.10. CANDYMAN

reż. Nia DaCosta, USA, 2021, 91'


Cykl współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej


Zapraszamy również na naszą grupę na FB.

Grupa Kina Pałacowego na FB


--

[Grafika przedstawia logo DKF ZAMEK. Białe tło, a na nim czarne litery "DKF ZAMEK" oraz żółty kwadrat nachodzący na litery "K" i "F".]

Pokazy w ramach cyklu

Date
Categories
Participants
Loading

Współfinansowanie

PARTNERZY