Short Waves Festival 2023: Konkursu MOVES II: Moje ciało i ja - Sala 1
"My Body and I" (#body #image #identity)
Czy moje ciało to ja? Relacje z własnym ciałem, jego obrazem, oraz związanym z nim poczuciem tożsamości bywają co najmniej ambiwalentne. Poprzez pryzmat spojrzenia na cielesność program odsłania napięcia i pluralistyczne wymiary relacji między naszym fizycznym istnieniem a wewnętrznym postrzeganiem.
100m, reż. Monika Szpunar, Poland / 2022 / Fiction / 6’
Krótkometrażowy film tańca oparty na precyzyjnej choreografii kamery i tancerki, prezentujący refleksję na temat indywidualnej podróży przez różne etapy żałoby. Nakręcony w jednym ujęciu w długim, industrialnym tunelu, w ściśle określonych ramach czasowych i przestrzennych, „100m” podkreśla wyjątkowość tego intymnego doświadczenia.
Impossible Image, reż. Karen Pearlman, Australia / 2023 / Fiction / 8’
„Impossible Image” Karen Pearlman to owoc francusko-niemieckiej inicjatywy International Screendance Production Residency, który łączy anarchię i zabawę tożsamością płciową kobiet lat dwudziestych XX wieku z wściekłością, ironią i przebiegłym humorem tańczących kobiet lat dwudziestych XXI wieku. Połączenie współczesnej akcji i materiałów archiwalnych tworzy montaż wzburzenia, zabawności oraz feministycznego protestu odbijającego się echem od 100 lat. Zainspirowany żywą energią aktorek komediowych epoki kina niemego i ich szaleńczym lekceważeniem porządku i oczekiwań, projekt ten łączy materiały archiwalne i sekwencje tańca współczesnego, by nakreślić podobieństwa pomiędzy buntowniczymi formami protestu demonstrowanych przez kobiety od naszych prababć aż po nas same. Przyszłość i teraźniejszość łączą się, by rzucić wyzwanie odgrywaniu ról związanych z płcią kulturową i obalić patriarchat tańcząc na ulicach.
Cracks Will Come, reż. Daniel Mateo Vallejo, Columbia / 2022 / Fiction / 18’
Pewnego ranka, Keisi budzi się z obsesyjną potrzebą ucieczki w gąszcz natury, która prześladuje ją od pewnego czasu. Fotografia jako fantazja; galeria sztuki, która prezentuje to jako koszmar.
Backflip, reż. Nikita Diakur, Niemcy 2022, animacja, 12'
Próba wykonania salta w tył nie jest bezpieczna. Można złamać kark, wylądować na głowie lub źle wylądować na nadgarstkach. Nic z tego nie jest przyjemne, więc mój awatar robi to za mnie. Ćwiczy na 6-rdzeniowym procesorze z pomocą uczenia maszynowego. Procesor nie jest najnowszy ale nadal oblicza 6 skoków na iterację. Jedna iteracja trwa minutę, to 360 skoków na godzinę i 8.640 skoków na dzień. Sam nie byłbym w stanie tyle razy skoczyć
Marie. Eduardo. Sophie, reż. Kanada 2022, 4'
Wciągające zanurzenie się w ruch ciał i malarstwa, z trzema wspaniałymi tancerzami z Montrealu, wykonującymi taniec współczesny: Marie Mougeolle, Eduardo Ruiz Vergara i Sophie Corriveau.
Flow. Flux. Frame. (Rytm. Ruch. Rama.), reż. Polska 2023, 10'
Współczesna interpretacja gatunku symfonii miejskiej powstałego na początku XX wieku. “Ruch. Rytm. Rama.” przedstawia choreografie inspirowane codziennym doświadczeniem miasta – złożonego organizmu, żyjącego własnym rytmem. Dotyka tematu samotności jednostki w obliczu zbiorowości oraz wyłamywania się z utartych miejskich schematów ruchowych.
Issues with My Other Half, reż. Anna Vasof, Austria / 2023 / 6’
Na ile sposobów ludzkie ciało może być podzielone na dwie części?
Shells, reż. Tanin Torabi, Iran / 2023 / 14’
Winda domu opieki to idealne miejsce dla tancerza, który chce zbadać granice swojego ciała, pamięci oraz upływu czasu. Uwięziony w czterech ścianach, jest zmuszony stawić czoła bezradności własnego, słabnącego ciała. W roli głównej wieloletni solista Piny Bausch Jan Minařík, jeden z najważniejszych czeskich tancerzy dwudziestego wieku.
Until
„Chodzimy. Biegamy. Upadamy. Przytulamy tych, których kochamy i biegniemy dalej. Chodzimy razem dopóki nie przesuną się ściany”.
Bilety: 15 zł
Napisy polskie i angielskie