Akademia Pana Kleksa, cz. I: Przygoda Księcia Mateusza (1984) | Pokaz z taśmy 35mm
- TypSala 1 - Kinowa
„Witajcie w naszej bajce”.
Te właśnie słowa piosenki prowadzą 10-letniego Adasia Niezgódkę w zaczarowany świat panabrzechwowych fantazji. Pan Kleks to nie tylko nauczyciel, ale i czarodziej. W najzwyklejszych, najbardziej codziennych czynnościach potrafi dostrzec coś cennego, pasjonującego i pożytecznego. Nudną codzienność przenieść w świat baśni. Tam, gdzie niewyobrażalne staje się możliwe, a nawet zwyczajne.
Młody Adaś Niezgódka rozpoczyna edukację w Akademii, którą prowadzi tajemniczy czarodziej Pan Kleks. Ekranizacja powieści Jana Brzechwy, z Piotrem Fronczewskim w roli głównej, to zarazem musical i film fantastyczny, z udziałem innych gwiazd: Wiesława Michnikowskiego jako doktora Pai-Chi-Wo i Leona Niemczyka jako golarza Filipa, a także Bronisława Pawlika, Henryka Bisty, Ireny Karel i… Zdzisławy Sośnickiej.
Od momentu premiery w 1984 r. film Krzysztofa Gradowskiego stał się niezaprzeczalnym przebojem, a Pan Kleks idolem młodej widowni. W ciągu roku obejrzało go 14 milionów widzów. Krzysztof Gradowski, człowiek-instytucja, napisał scenariusz, teksty większości piosenek. Jest autorem niektórych projektów plastycznych.
Akademia Pana Kleksa za sprawą muzycznej czołówki Andrzeja Korzyńskiego pełna jest aluzji do Gwiezdnych wojen. Czasem przypomina angielskie Muppetty, czasem nawiązuje do klasycznej baśni w stylu braci Grimm czy Andersena. Jak w każdej bajce jest tu odwieczna walka dobra ze złem. I jak w każdej bajce dydaktycznie dobro wygrywa.
Pokaz specjalny z taśmy 35mm
AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA, reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1983, 85'
--
Bilety: 25 zł (1 część filmu)
Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli
Miejsce: Sala 1-Kinowa
--
[Klasyczny plakat Polskiej Szkoły Plakaty przedstawia rysunkową wersję z dużym żółtym napisem AKADEMIA PANA KLEKSA u góry plakaty i lewym profilem mężczyzny pochylonego w prawą stronę. Ma długie rude włosy i długą brodę. Białą koszulę, białe spodnie, czarną kamizelkę i narzucony płaszcz w czerwono-czarne pasy. Trzyma sztalugę i pędzel malarski. Znajduje się w kwadratowej ramce, w której tłem są białe gwiazdki na niebieskim tle.]