ZAMEK Culture Centre

- homepage

Klub Krótkiego Kina: Miasto & Codzienność

Czas na filmy o mieście! Konkurs Urban View to wyjątkowa selekcja z tegorocznego konkursu Short Waves Festival, która na stałe wpisana jest w jedną z ulubionych sekcji poznańskich widzów. Produkcje z całego świata przypatrują się życiu mieszkańców miasta, otaczających ich budynków, ekosystemowi miejskiemu, w którym odnaleźć można naszą codzienność: rytuały, praktyki i przypadkowe spotkania. Zestaw pięciu filmów to przegląd nie tylko różnorodnych form filmowych, ale także spojrzenie na wpływ rzeczywistości miejskiej na aktualne procesy globalne: pandemię, wzmożoną urbanizację, kryzys instytucji edukacyjnych, ale także poznanie niezwykle ciekawych i personalnych historii bohaterów filmowych.

Wprowadzenie: Aleksandra Ławska

Program filmowy:

The New Normality, reż. Manolo Vazquez, Hiszpania 2020, dokument, 13’

13 Marca 2020, w Hiszpanii został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Dni mijają pośród komunikacji na Whatsappie oraz wiadomości, podczas gdy ludzie wychodzą na swoje tarasy by zaczerpnąć powietrza. Podobnie jak w więzieniu, mieszkańcy liczą dni do momentu, gdy powrócą do upragnionej normalności.

Guide Me Home, reż. Stefan Gerogiou, Wielka Brytania 2020, fabuła, 15’

David przyjeżdża do Londynu z marzeniami o byciu kimś, jednak gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, zaczyna rozpływać się w szczelinach miasta, które tak uwielbia.

Serial Parallels, reż. Max Hattler, Hong-Kong, Niemcy 2020, animacja, eksperyment, 9’

Eksperymentalna animacja Maxa Hattlera prezentuje Hong Kong z konceptualnej perspektywy filmu celuloidowego, łącząc technikę animacji filmowej z fotografią.

Manifesto, reż. Ane Hjort Guttu, Norwegia 2020, fabuła, 27’

​​Manifesto to fikcyjna historia szkoły artystycznej, która na pierwszy rzut oka funkcjonuje jako instytut sztuk pięknych, który jest częścią dużego uniwersytetu. Jednak potajemnie instytut działa jako autonomiczna szkoła eksperymentalna z własnymi zasadami nauczania, ewaluacji, sprawozdania, planowania, rekrutacji oraz zarządzania.

Bye Little Block, reż. Éva Darabos, Węgry 2020, animacja, 8’

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.


Długość pokazu: 80 minut

KLUB KRÓTKIEGO KINA
W ramach cyklu w każdy drugi poniedziałek miesiąca mamy okazję ujrzeć różnorodność kina krótkometrażowego. Jej szeroki wachlarz zobaczycie nie tylko w zmieniających się gatunkach filmu, ale także w tematyce i perspektywach patrzenia na świat. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, ulubione filmy publiczności czy nominowane tytuły do najważniejszych nagród filmowych.


Partner cyklu: Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival

--

Miejsce wydarzenia: Sala Kinowa

bilety: 12 zł

dla kogo: młodzież, dorośli

--

[Kadr przedstawia cztery osoby przebywające na balkonie w bloku - trzy siedzą przy zastawionym stole, jedna je coś ze słoika stojąc z boku. Z drugiego balkonu wychyla się do niej piąta osoba.]

Buy ticket TICKET