Klub Krótkiego Kina: Miasto & Codzienność
- TypePałacowe Cinema
- PlaceSala Kinowa
Czas na filmy o mieście! Konkurs Urban View to wyjątkowa selekcja z tegorocznego konkursu Short Waves Festival, która na stałe wpisana jest w jedną z ulubionych sekcji poznańskich widzów. Produkcje z całego świata przypatrują się życiu mieszkańców miasta, otaczających ich budynków, ekosystemowi miejskiemu, w którym odnaleźć można naszą codzienność: rytuały, praktyki i przypadkowe spotkania. Zestaw pięciu filmów to przegląd nie tylko różnorodnych form filmowych, ale także spojrzenie na wpływ rzeczywistości miejskiej na aktualne procesy globalne: pandemię, wzmożoną urbanizację, kryzys instytucji edukacyjnych, ale także poznanie niezwykle ciekawych i personalnych historii bohaterów filmowych.
Wprowadzenie: Aleksandra Ławska
Program filmowy:
The New Normality, reż. Manolo Vazquez, Hiszpania 2020, dokument, 13’
13 Marca 2020, w Hiszpanii został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Dni mijają pośród komunikacji na Whatsappie oraz wiadomości, podczas gdy ludzie wychodzą na swoje tarasy by zaczerpnąć powietrza. Podobnie jak w więzieniu, mieszkańcy liczą dni do momentu, gdy powrócą do upragnionej normalności.
Guide Me Home, reż. Stefan Gerogiou, Wielka Brytania 2020, fabuła, 15’
David przyjeżdża do Londynu z marzeniami o byciu kimś, jednak gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, zaczyna rozpływać się w szczelinach miasta, które tak uwielbia.
Serial Parallels, reż. Max Hattler, Hong-Kong, Niemcy 2020, animacja, eksperyment, 9’
Eksperymentalna animacja Maxa Hattlera prezentuje Hong Kong z konceptualnej perspektywy filmu celuloidowego, łącząc technikę animacji filmowej z fotografią.
Manifesto, reż. Ane Hjort Guttu, Norwegia 2020, fabuła, 27’
Manifesto to fikcyjna historia szkoły artystycznej, która na pierwszy rzut oka funkcjonuje jako instytut sztuk pięknych, który jest częścią dużego uniwersytetu. Jednak potajemnie instytut działa jako autonomiczna szkoła eksperymentalna z własnymi zasadami nauczania, ewaluacji, sprawozdania, planowania, rekrutacji oraz zarządzania.
Bye Little Block, reż. Éva Darabos, Węgry 2020, animacja, 8’
Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.
Długość pokazu: 80 minut
KLUB KRÓTKIEGO KINA
W ramach cyklu w każdy drugi poniedziałek miesiąca mamy okazję ujrzeć różnorodność kina krótkometrażowego. Jej szeroki wachlarz zobaczycie nie tylko w zmieniających się gatunkach filmu, ale także w tematyce i perspektywach patrzenia na świat. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, ulubione filmy publiczności czy nominowane tytuły do najważniejszych nagród filmowych.
Partner cyklu: Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival
--
Miejsce wydarzenia: Sala Kinowa
bilety: 12 zł
dla kogo: młodzież, dorośli
--
[Kadr przedstawia cztery osoby przebywające na balkonie w bloku - trzy siedzą przy zastawionym stole, jedna je coś ze słoika stojąc z boku. Z drugiego balkonu wychyla się do niej piąta osoba.]