
Klimt i Schiele. Eros i Psyche | Wystawa na ekranie
-
TypSala 2 - Audiowizualna
-
MiejsceSala 2 - Audiowizualna
WYSTAWA NA EKRANIE
Skandale, marzenia i obsesje na kinowym ekranie.
Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży. A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt.
Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję. Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród art krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.
KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE, reż. Michele Mally, Wielka Brytania 2018, 95'
__
Dla kogo: młodzież, dorośli
Miejsce: Sala 2 - Audiowizualna
Bilety: 30 zł (normalny), 27 zł (ulgowy)
__
[Plakat przedstawia obraz Klimta - kobietę w czarnych włosach zmysłowo spoglądającą przed siebie. Ma duży, złoty naszyjnik na szyi. Wokół klasyczna złota mozaika i elementy w stylu Gustaca Klimta. Duży złoty napis KLIMT&SCHIELE. EROS I PSYCHE].