ZAMEK Culture Centre

- homepage

Nieznane oblicza Japonii - przegląd filmowy

Widzowie kina Pałacowego będą mieli możliwość obejrzenia japońskich produkcji filmowych w ramach przeglądu „Nieznane oblicza Japonii” organizowanym przez Japan Foundation, Ambasadę Japonii i Centrum Kultury ZAMEK. Przegląd jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Filmy w różnych stylistykach, skierowane są do odbiorców w różnym wieku, ale ich wspólnym mianownikiem jest ukazanie Japonii z perspektywy jej tradycji i fascynującej historii.

15-17.02.2019 | bilety: 10 zł

PROGRAM:

15.02. | g. 17
MAWARI KAGURA, reż. Endo Kano, Osawa Mirai, 2018, 94’

Dokumentalny film o tradycyjnym, sakralnym widowisku z Tohoku, północnej części Japonii. Pokazuje pielęgnowane od pokoleń zwyczaje, jakże ważne w życiu mieszkańców regionu, pomagające im połączyć się z tradycją przodków i przetrwać nawet najcięższe chwile.


16.02. | g. 15
OSHIN, reż. Shin Togashi, 2013, 109’

Film powstał na bazie serialu z lat 80. o tym samym tytule: jego popularność była ogromna - pozostaje w ścisłej czołówce pod względem oglądalności. Wzruszał widzów w Japonii i 68 krajów na całym świecie. Oshin to imię głównej bohaterki – dziewczynki z biednej rodziny, która od wczesnych lat musiała ciężko pracować na utrzymanie swoje i rodziny. Pomimo wielu przeszkód i doznanych krzywd, nigdy się nie poddała. To opowieść o uporze, emancypacji i niezłomności wobec przeciwności losu. Film pokazuje Japonię w początkach XX w., ze złożonością problemów społecznych, w tym trudnej sytuacji kobiet.


g. 17
JESZCZE RAZ (HIS MASTER’S VOICE) , reż. Hiroyuki Itaya, 2014, 100’

Film wprowadza widzów w świat mieszczański okresu Edo (1603-1858) i pokazuje, z czego lubią śmiać się Japończycy. Bohaterem jest gawędziarz wykonujący rakugo i jego młody uczeń. Rakugo to forma humorystycznego monologu, która jako sztuka performatywna narodziła się właśnie w tym okresie i jest żywa do dzisiaj. Film pokazuje przyjaźń pomiędzy mistrzem a uczniem, a tłem do opowieści jest codzienne życie miejskie w dawnej Japonii, ukazane z humorem i dystansem. Główną rolę gra profesjonalny gawędziarz rakugo, bardzo znany w Japonii, Taihei Hayashiya.

17.02. MĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA

g. 12
Poranek dla dzieci: CZARNY KOT RUDOLF (RUDOLF THE BLACK CAT), reż. Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara, 2016, 89’ | lektor

Animowana opowieść o małym kocie, która powstała na podstawie bestsellerowej książki dla dzieci o tym samym tytule. Główny bohater, czarny kotek Rudolf, zostaje oddzieloy od swojej ukochanej pani i przypadkiem trafia do Tokio. Zagubiony napotyka na swojej drodze różne żyjące w metropolii zwierzęta, z którymi wspólnie dokonuje niezwykłych odkryć, przezwycięża trudności i odbiera ważną życiową lekcję. Pełna humoru animacja spodoba się widzom młodszym i starszym. Daje możliwość spojrzenia na wielkie Tokio i jego mieszkańców z kociego punktu widzenia.

g. 16
KOCI SAMURAJ (SAMURAI CAT), reż. Yamaguchi Yoshitaka, 2014, 95’

To komediowa opowieść osadzona w końcowych latach okresu Edo. Główny bohater, Madarame Kyutaro, samuraj bez pana, dostaje płatne zlecenie zabicia...kota. Zwierzę jest podejrzewane o opętanie swojego właściciela. Kyutaro podejmuje się zadania, tylko czy starczy mu determinacji? Zwłaszcza, kiedy zobaczy, że celem jest jakże uroczo i niewinnie wyglądający biały kot...

Date
Categories
Participants
Loading

Partners