
ETHNO PORT 2022: Wsłuchaj się w świat – Pieśni niewidzialnej społeczności Domari
-
TypEdukacja
-
MiejsceKino Pałacowe, Święty Marcin 80/82, Poznań, 61-734
-
Godzina g. 13
-
Data 12.06.2022
bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów festiwalowych - darmowe wejściówki do odbioru w kasie CK ZAMEK)
dla kogo: młodzież, dorośli
ETHNO PORT: WSŁUCHAJ SIĘ W ŚWIAT – PIEŚNI NIEWIDZIALNEJ SPOŁECZNOŚCI DOMARI
Spotkanie z muzykami i opowieść o kulturach muzycznych Egiptu zarejestrowanych w ramach projektu JuJu Sounds. Z wybitną wokalistką Rashidą Sayed i członkami jej zespołu rozmawiać będzie Łukasz Komła – redaktor portalu Nowamuzyka.pl.
Domari spokrewnieni są z zamieszkałymi w Europie Romami. Oba ludy przywędrowały z okolic obecnego Radżastanu i łączy je sposób ubioru, preferowane zajęcia i nomadyczny styl życia. Roma i Dom niezależnie od lokalizacji byli i są nadal na różne sposoby stygmatyzowani i wykluczani poza nawias społeczeństw. Zwykle wpisywali się w kategorię egzotycznego „innego”, który był jednocześnie niebezpieczny, odrażający, ale zarazem fascynujący.
Rashida Sayed to artystka spoza głównego obiegu world music żyjąca w jednym z miasteczek Delty Nilu, gdzie nie docierają światła scenicznych reflektorów. Kilka lat temu jej głosem zafascynował się Luka Kumor prowadzący wydawnictwo JuJu Sounds. Wyjątkowe nagrania artystki zarejestrowano w sypialni jednego z domów towarzyszących jej muzyków, by umknąć przed zgiełkiem egipskiej ulicy.
Łukasz Komła – z wykształcenia historyk, od ponad 10 lat redaktor serwisu „Nowamuzyka.pl”. Poszukuje innowacyjnych form dźwiękowych z różnych stron świata. O polskiej muzyce pisał też do „Gazety Magnetofonowej”, na swoim blogu „Płyty (nie)słuchane” oraz w pismach „LAIF” i „M/I Kwartalnik Muzyczny”, „Przekroju”, „Dwutygodniku”, „Polyphoni” i „Proanima.pl”. Kurator muzyczny gdańskiego festiwalu Dni Muzyki Nowej oraz warszawskiego AfryKamera.
Wydarzenie odbywa się w ramach "Wsłuchaj się w świat" - ethnoportowego bloku, w którym przyglądamy sie światu, rozmawiamy o jego problemach oraz o kulturowej różnorodności.
W tym roku, próbując odetchnąć od informacji o okrucieństwach toczącej się za wschodnią granicą wojny, opowiemy o fenomenie huculskiej tradycji praktykowanej na górzystym skrawku południowo-zachodniej Ukrainy (sobota). Niedzielne spotkanie będzie natomiast poświęcone unikalnemu zjawisku, jakim jest mieszkająca w Egipcie mniejszość Domari. Obydwa spotkania ilustrowane będą niezwykle ciekawymi filmami dokumentalnymi.
[Plakat przedstawia białą grafikę i kolorowe wzory.]