Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Kino psychologiczne: Birdman

Zapomniany aktor, który niegdyś grał postać kultowego superbohatera, walczy ze swoim ego, próbując odzyskać sławę i rodzinę.

"Birdman" to nie tylko efektowny, brawurowo nakręcony, oskarowy film okraszony nietuzinkowymi kreacjami aktorskimi. Pod tą fasadą toczą się boje bohatera z jego demonami: własnym ego, zaniedbanymi relacjami rodzinnymi, chimeryczną kochanką i samym sobą. Aktor Riggan Thompson (Michael Keaton) usiłuje sprostać oczekiwaniom w szaleńczym pędzie broadwayowskich prób do spektaklu, który ma odczarować jego wizerunek po kreacji superbohatera. Dzięki biegłości meksykańskiego reżysera oraz przewrotności scenariusza satyra Iñarritu na świat Hollywood staje się również podróżą do wnętrza bohatera, pozwala nam doświadczyć jego huśtawek nastrojów, wybuchów, a także bezsilności, przyjrzeć się temu, co ludzkie; a także spojrzeć na świat, media, przemysł rozrywkowy, dzisiejszy pęd i relacje w krzywym zwierciadle. 


Prelekcję wygłosi Julia Gierczyk - magister poznańskiego filmoznawstwa. Uczestniczyła w projekcie Wolontariatu Europejskiego w londyńskiej organizacji Roma Support Group, pracując z Romami z Europy Wschodniej na Wyspach, co stanowiło inspirację dla pracy magisterskiej o wizerunku Romów w filmach Tony'ego Gatlifa, której fragment ukazał się nakładem "Studia Romologica". Obecnie pracuje jako Koordynatorka Sekretariatu w Poradni Monar, tam również prowadzi projekty arte-terapeutyczne, stworzyła n.p. profilaktyczny spektakl Teatru Forum, a teraz prowadzi grupę dramaterapeutyczną dla młodzieży. Szkoli się w Polskiej Szkoły Dramaterapii.

Język: angielski z polskimi napisami
BIRDMAN, reż. Alejandro González Iñárritu, USA, Francja, 2014, 119'

Kup bilet BILET