ZAMEK Culture Centre

- homepage

Kino wokół fotografii: Ustrzelić mafię

Letizia Battaglia to kultowa postać we Włoszech. W latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jej czarno-białe zdjęcia z tamtego czasu nie straciły siły przekazu. Dokumentują historię Cosa Nostra, ukazują rzeczywistość przemocy, krwi, władzy i kontroli, jaką rozpościerała mafia. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie portretują bezwzględny świat ucisku i strachu. Oglądamy sycylijską codzienność: od ślubów po brutalne morderstwa kobiet i dzieci. Poznajemy historię ludzi, którzy z powodu obawy o swoje życie decydowali się milczeć o popełnianych zbrodniach. Zdjęcia są wyzywające i jednocześnie namiętne, podobnie jak życie Battaglii, która świadomie zrywała z konwenansami społecznymi. 
Film jest portretem tej wyjątkowej osobowości. Przeplata czarno-białe fotografie z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z artystką, która neguje romantyczną narrację o mafii i przedstawia jej prawdziwe, okrutne oblicze.


Język: włoski z polskimi napisami
USTRZELIĆ MAFIĘ, rez. Kim Longinotto, Irlandia, USA, 97'


--

Miejsce wydarzenia: Sala Kinowa

bilety: 12 zł / 8 zł – dla uczestników Zamkowej Pracowni Fotograficznej 

dla kogo: młodzież, dorośli

--

[Na plakacie czarno-białe zdjęcie martwego mężczyzny leżącego na brzuchu na środku pustej, włoskiej uliczki. Jego głowa leży w plamie krwi. Nad nim tytuł "USTRZELIĆ MAFIĘ".]

Buy ticket TICKET