ZAMEK Culture Centre

- homepage

OBRAZY WRAŻLIWE: 120 uderzeń serca

 „120 uderzeń serca”, premierowo z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.
 
„Awaria, znaczy działanie” jest hasłem letniej odsłony cyklu. Kryzys wywołany pandemią znacząco przedefiniował nasze bycie w świecie. Jednocześnie jego przyczyny są nam znane od dawna. Brak poszanowania natury, nadmierne jej eksploatowanie, wyzyskiwanie zwierząt i wspieranie systemów pogłębiających różnice społeczne to tylko niektóre z nich. Dystans społeczny i stan niepokoju sprzyjają̨ kształtowaniu się postaw wykluczających. Wszystkie powyżej wymienione przykłady traktujemy jako awaryjne, wymagające naszej reakcji i poprawy. Składając jednoznaczną deklarację niezgody na tak erodujący świat, chcemy w lipcowe i sierpniowe wtorki spotykać się i rozmawiać o alternatywnych dla nas scenariuszach. Inspiracją będą obrazy filmowe.
 
OPIS FILMU
 
Grand Prix MFF w Cannes 2017. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
 
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszającalove story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.
 
Nagrody:
 
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017.
 
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż.
 
MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna. Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk.


Język: audiodeskrypcja
120 UDERZEŃ SERCA, reż. Robin Campillo, Francja, 2017, 135'

--

Miejsce wydarzenia: Dziedziniec Zamkowy

bilety: 5 zł

dla kogo: młodzież, dorośli

--

[Ilustracja utrzymana jest w dwóch kolorach: żółci i czerni. Dominuje ten pierwszy. W centralnej części znajdują się trzy dużych rozmiarów prostokąty. Ustawione są pionowo, przylegają do siebie dłuższymi bokami. Pierwszy i ostatni są identyczne – przedstawiają uproszczony kontur oka z czarną źrenicą. Środkowy prostokąt – utrzymany w tej samej stylistyce i kolorystyce – również przedstawia kontur oka, z tą różnicą, że w miejscu źrenicy umieszczono biały symbol błyskawicy. Nad tymi grafikami, widnieje napis: AWARIA, ZNACZY DZIAŁANIE, a po lewej stronie obrazka jest napisane: OBRAZY WRAŻLIWE – dostępna kultura filmowa. W dolnej części ilustracji znajdują się symbole dostępnościowe oraz belka z logotypami.]

tickets

Select seance