ZAMEK Culture Centre

- homepage

Ściana cieni

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. Akcja filmu rozpoczyna się  w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Język: polskie napisy

ŚCIANA CIENI, reż. Eliza Kubarska, Polska, Niemcy, Szwajcaria, 2020, 98 min

--


Miejsce wydarzenia: Sala Kinowa

bilety: 19 zł (n), 16 zł (u)

dla kogo: młodzież, dorośli

--


[Utrzymany w odcieniach niebieskiego plakat podzielony jest na trzy części. W górnej widzimy twarz mężczyzny, z otwartymi ustami. Mężczyzna ma lekki zarost i skórę popękaną od mrozu. Rysy twarzy sugerują europejskie pochodzenie. W środkowej części widzimy mężczyznę, uchwyconego w geście sugerującym modlitwę - zamknięte oczy, pochylona głowa, złączone dłonie przytknięte do ust. Prawdopodobnie jest to przedstawiciel Szerpów. W dolnej części plakatu widać kilku ludzi oraz obładowane tobołkami muły. Znajdują się oni w dolinie pomiędzy górami. W tle widoczny jest zaśnieżony, górski szczyt. ]


Buy ticket TICKET
Zwiastun
Premiera planowana na 26 lutego

Seanse

Date
Categories
Participants
Loading