ZAMEK Culture Centre

- homepage

GRAUPNER. FOR VIOLA D’AMORE & MORE

GRAUPNER. FOR VIOLA D’AMORE & MORE to film koncertowy, gatunek rzadko goszczący w polskich kinach, zwłaszcza w przypadku muzyki klasycznej, zwyczajowo pokazywanej jako rejestracje koncertów.

 

Muzyka w filmie odgrywa główną rolę, ale została pokazana inaczej: jako proces twórczy, mierzenie się z materią, zapis prób, które prowadzą do finałowego spotkania z publicznością. To także opowieść o ekipie filmowej towarzyszącej muzykom, o emocjach, jakie muzyka wywołuje, o miejscu, w którym przyszło wszystkim pracować i wreszcie o samym Christophie Graupnerze, późnobarokowym niemieckim artyście, jednym z tzw. Wielkiej Czwórki (obok Haendla, Telemanna, Bacha), o którym świat na długo zapomniał i dopiero dziś przywracane jest należne mu miejsce wśród kompozytorów.

More” w tytule sugeruje więcej i rzeczywiście znaczenie więcej znajdą Państwo w filmie, ale nie zdradzajmy wszystkiego. Na pewno nie jest to film wyłącznie dla melomanów.

 

W projekcie udział brała poznańska orkiestra ARS LONGA pod kierownictwem Eugeniusza Dąbrowskiego oraz soliści z Nowej Zelandii – Donald Maurice (viola d’amore) i z Polski – Marcin Murawski (altówka) i Ewa Murawska (flet).

 Film realizowany był w lipcu 2018 roku w Owińskach pod Poznaniem. Powstał jako projekt polsko-nowozelandzki. Wsparcia finansowego udzielili m.in. Ministerstwo Kultury Nowej Zelandii, Victoria University of Wellington, Urząd Miasta Poznania i Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

Bilety dostępne w kasie kina


GRAUPNER. FOR VIOLA D’AMORE & MORE

Scenariusz i reżyseria ANNA KOCHNOWICZ-KANN

zdjęcia MIROSŁAW KUBIAK

kamery ADAM KUBIAK, PAWEŁ RYBARCZYK

światło ADAM KUBIAK

reżyseria dźwięku GRZEGORZ STEC

dźwięk WALDEMAR KORZYB

montaż TOMASZ JAROSZ

tłumaczenie ELŻBIETA JANICKA-JAROSZ

produkcja MARCIN MURAWSKI