ZAMEK Culture Centre

- homepage

CZECHOSŁOWACKIE HISTORIE: PRZEGLĄD FILMOWY

Program filmowy  towarzyszący wystawie „Poza miastem! Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1979-1989”

współpraca:  Czeskie Centrum 
bilety:  10 zł

26.04. | g. 19
PEREŁKI NA DNIE | Perličky na dně, reż. Věra Chytilová, Jaromil Jireš, Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Czechosłowacja, 1965, 105’

Niezwykły manifest młodości w czeskim kinie epoki komunizmu. Twórcy tego nowelowego filmu kilka lat później, skupieni wokół Miloša Formana, stworzyli trzon czeskiej Nowej Fali. „Perełki…” były też inteligentnym symbolem wolności w kraju rządzonym przez reżim. Dlatego też nad wszystkimi pięcioma nowelami unosi się ironiczny duch Bohumila Hrabala, którego proza stała się podstawą i punktem wyjścia dla filmu.

27.04. | g. 19
ŻART |Žert , reż.  Jaromil Jireš,  Czechosłowacja, 1965, 80’

"Optymizm to opium dla ludu! Zdrowy duch zalatuje głupotą. Niech żyje Trocki!" Pocztówkę z tą treścią student Ludwik wysyła dla żartu do koleżanki, co w politycznie niebezpiecznych latach 50. okaże się dla niego fatalne w skutkach. Za tę lekkomyślną antyreżimową prowokację spotka go surowa kara. W tragikomedii o kacu moralnym głównego (anty)bohatera, uzmysłowieniu sobie bezsensowności własnych poczynań oraz, najogólniej mówiąc, o wypaczonych ludzkich charakterach obrazy z lat 50. przeplatają się z odwilżową atmosferą następnej dekady.

28.04. | g. 19
SKOWRONKI NA UWIĘZI | Skřivánci na niti , reż. Jiří Menzel,  Czechosłowacja, 1969, 90’

Po dwudziestu latach leżakowania na półce, na które film skazała socjalistyczna cenzura, „Skowronki na uwięzi” trafiły do konkursu głównego w Berlinie, skąd wyjechały ze Złotym Niedźwiedziem. Ekranizacja biograficznej powieści Hrabala do dziś jest jedną z najtrafniejszych diagnoz czechosłowackiego reżimu i niezwykłym filmem o sile charakteru i wewnętrznej wolności.

29.04. | g. 18.45
OBYWATEL HAVEL | Občan Havel, reż.  Miroslav Janek, Pavel Koutecký,  Czechy, 2008, 119’

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat, począwszy od 1992 roku.

30.04. | g. 19
OLGA. reż.  Miroslav Janek, Czechy, 2014, 87’

Olga Havlová w czerwcu 2013 obchodziłaby swoje 80. urodziny. Film zawiera całe mnóstwo niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako ostra komentatorka społeczna, zasadnicza dysydentka i gościnna gospodyni, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

SEANSE W RAMACH PRZEGLĄDU

Date
Categories
Participants
Loading